Grota solna

Mówiąc o grocie solnej mówimy przede wszystkim o aranżacji wnętrza, które ma za zadanie przenieść nas do wnętrza ziemi.

Stalaktyty , ściany z soli, skąpe oświetlenie z lamp solnych uwydatniające niektóre elementy w tle brzmi relaksacyjna muzyka. Nastrój potęgują rozmaite efekty dźwiękowe.sprawiają że czujemy się jak naturalnej jaskini czy kopalni.Nic więc dziwnego, że wiele osób po prostu drzemie na leżakach. Pobyt w grocie solnej, jak każdy odpoczynek, może poprawić nam nastrój, zmniejszyć stres.Grota solna
Aby uzyskać jednak efekty terapeutyczne niezbędne jest aby powietrze bogate było w aerozol solny.

Grota solna jest obiektem o szerokim spektrum działania, bardzo dobrze wpływającym na organizm człowieka pod warunkiem, że wyposażymy grotę w generator suchego aerozolu solnego.

Pierwsze publikacje potwierdzające skuteczność haloterapii ukazały się za sprawą doktora Feliksa Boczkowskiego, który na podstawie analiz i obserwacji górników pracujących w kopalni soli w Wieliczce stwierdził pozytywny wpływ na zdrowie aerozolu solnego który był wytworem pracy górników.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że groty solne to zazwyczaj niewielkie powierzchnie gdzie przebywa wiele osób. W związku z kumulacją bakterii i wirusów wydychanych przez uczestników seansu należy zadbać o antybakteryjne środowisko. W przeciwnym razie może dochodzić do wzajemnego zarażania się przebywających w grocie solnej. Tylko obecność suchego aerozolu solnego zapewnia antybakteryjne środowisko ponieważ wilgotny aerozol chlorku sodowego, otrzymywany w wyniku rozbijania roztworu soli nie jest bakteriobójczo aktywny.

Stworzenie sztucznego mikroklimatu naziemnych komór solnych wymaga zastosowania dodatkowego urządzenia wytwarzającego aerozol solny – halogeneratora. Tymczasem, pomimo że w Polsce mamy uznane na całym świecie sanatoria z naturalnymi podziemnymi grotami, wiedza na temat konieczności wyposażenia naziemnej komnaty w generator do niedawna była niewielka. W ostatnich latach w Polsce powstało wiele grot budowanych przy użyciu kruchów solnych z systemem wentylacyjnym między ścianami. Ogrzewana podłoga, na którą wysypano sól miała uwalniać aerozol solny. Jednak badania wykazały, że niemożliwe jest stworzenie mikroklimatu o cechach komory solnej za pomocą takich sposobów. W powyższy sposób można uzyskać jedynie śladowe ilości aerozolu słabej jakości. Cząstki aerozolu solnego utrzymują ujemny ładunek tylko przez około 100 sekund od momentu rozdrobnienia. Dlatego aerozol solny powinien być dostarczany na bieżąco do pomieszczenia haloterapii.

Aranżacje imitujące naturalne jaskinie solne wykonuje się z użyciem kruchów solnych., drewna i tynku solnego. Imitacje stalaktytów wykonujemy najczęściej z drutu i pianki poliuretanowej   która stosunkowo łatwo obrabiać następnie malujemy farbą emulsyjną i nakładamy tynk solny. Należy pamiętać aby starać się używać produktów z atestem budowlanym przeznaczonych do stosowania w pomieszczeniach