W dniach 24-25 października w Uzdrowisku Kopalnia Soli Wieliczka odbyło się XV International Symposium of Speleotherapy, w którym mieliśmy zaszczyt uczestniczyć.

Konferencja ma wieloletnią tradycję. Do udziału zapraszani są specjaliści zajmujący się speleoterapią i haloterapią – naukowcy,  lekarze, a także do kadra managerska zarządzająca podziemnymi ośrodkami leczniczymi w nieczynnych kopalniach soli. Sympozjum odbywa się co 2-3 lata i biorą w nim udział najwybitniejsi specjaliści  z całego świata mający bogate doświadczenia w leczeniu aerozolem solnym. Naukowcy spotkali się już po raz piętnasty a  organizacja  sympozjum przypadła w 2014 roku  Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka”.

Uczestnikami tegorocznego Sympozjum byli naukowcy z wielu krajów specjalizujący się  leczeniu w podziemnych komorach solnych. Spotkanie podzielone zostało na kilka sesji tematycznych. Dzień 25.10.2014 poświęcony został w całości  haloterapii. Specjaliści z różnych krajów w oparciu o bogate doświadczenie przedstawili wyniki prowadzonych przez siebie badań klinicznych wykazujących wysoką skuteczność haloterapii.

Wymiana doświadczeń w świecie autorytetów medycznych z całego świata pozwala na stosowanie haloterapii w stosunku do większej ilości schorzeń nękających współczesne społeczeństwo.

 

Sympozjum_wieliczka