Jonizacja powietrza

Lampom solnym przypisywana jest jonizacja ujemna, powietrza która miałaby poprawiać klimat w pomieszczeniach. Teoretycznie na bardzo małą skalę jest to możliwe.

jonizacja lampa solna

Mając na uwadze higroskopijność soli w warunkach podwyższonej wilgotności względnej powietrza, gdy sól wchłaniania wodę z powietrza, a następnie zostaje ogrzana przez żarówkę, wówczas emituje bardzo niewielkie ilości jonów. Porównania atmosfery wokół lamp solnych  z rejonami nadmorskimi, wokół wodospadów czy okołotężniowymi  są raczej natury metaforycznej mający cel marketingowy niż faktycznie odpowiadają rzeczywistości. Efektem ubocznym powstawania jonów jest ozon.

Dowód jonizacji można potwierdzić przy pomocy urządzenia zwanego jonometr. Przeprowadzono doświadczenie, które wykazało niewielką ilość drobnych jonów tylko w najbliższym otoczeniu lampy solnej, dlatego efektu jonizacji z użyciem lamp solnych nie można przeceniać. Najlepszą metodą zaprowadzenia równowagi jonowej jest regularne wietrzenie pomieszczeń.

Najkorzystniejsze warunki panują nad brzegami morza, w lesie gdzie liczba jonów dodatnich i ujemnych jest w przybliżeniu taka sama i wynosi około 1000 szt./1cm³ powietrza. W pomieszczeniach mieszkalnych 100-300 szt/1cm³.

Do jonizacji powietrza w pomieszczeniach gdzie wystepuje przewaga jonów dodatnich wykorzystywane są urządzenia zwane  jonizatorami, które zasysają z powietrzem  jony dodatnie, a emitują jony ujemne.
Jony ujemne wytwarzane są za pomocą wysokiego napięcia lub poprzez emisję wolnych elektronów z rozgrzanego metalu – termoemisja. Metoda termotransmisji daje lepsze efekty, ponieważ nie ma tu emisji nawet śladowej ilości ozonu – szkodliwego gazu, który jest efektem ubocznym procesu jonizacji wysokonapięciowej.
Aerojony wytwarzane przez jonizatory termoemisyjne są wyjątkowo korzystne dla zdrowia, ponieważ powstałe w ten sposób jony są  duże, żywotne z zamkniętym w środku ładunkiem ujemnym. Jednym słowem są najbardziej podobne do tych wytwarzanych przez naturę. Powietrze bogate w takie jony występuje głównie nad morzem, w lasach iglastych, w pobliżu wodospadów i czynnych kopalniach soli.

Oddychanie jonami ujemnymi poprawia samopoczucie, poprawia się koncentracja, odporność na ból po operacjach, rany goją się szybciej. Dzieje się tak za sprawą przyśpieszenia reakcji biologicznych. Jony dodatnie zwalniają przebieg na poziomie komórkowym.
Nadmiar jonów dodatnich wywołuje złe samopoczucie, zwiększone zużycie tlenu, bóle głowy itp.

Należy jednak pamiętać, że jony ujemne przyśpieszają reakcje biologiczne, dlatego skracają czas gojenia się ran ale jednocześnie mogą  powodować wzrost komórek nowotworowych. Dlatego ostrożnie należy stosować sztuczną jonizację powietrza, zawsze w konsultacji z lekarzem. Bezpieczną formą poprawy równowagi jonowej powietrza jest częste wietrzenie pomieszczeń oraz palenie otwartego ognia. Stosowanie jonizatorów powinno być poprzedzone pomiarami co pozwoli dobrać właściwe urządzenie do lokalnych warunków. Urządzenia do wytwarzania tylko jonów ujemnych często przekracza 1000 krotnie normy wyznaczone przez naturę. Stosowanie ognia jako jonizatora jest bezpieczniejsze i przyjemniejsze.

Co zastąpi nam wieczór przy świecach czy kominku?